czwartek

Dlaczego CATALYST a nie „coś innego” ?

W branży telewizyjnej Media Server CATALYST jest standardem. Praktycznie nie używa się żadnych innych...
 
Zapewne zapytacie dlaczego tak się dzieje i czy rzeczywiście CATALYST jest tak dobrym urządzeniem i dlaczego - bo w eventach raczej stosuje się jego tańsze odpowiedniki jak np. Arkaos VJ lub jego nowszy brat MediaMaster.

Na samym początku sprostuję, że mamy zarówno obie wersje Media serwerów ARKAOS jak i 6 nowych CATALYSTÓW PRO HD firmy High END/BARCO, wszystkie wyposażone w super szybkie dyski fleszowe SSD, MATROXy TripleHEADtoGO do panoram, najnowsze karty graficzne i wszystkie niezbędne „buzery" które są dostępne dla naszych klientów. 

Dlaczego zatem warto użyć CATALSYTA a nie inny Media Serwer i kiedy ?

W branży utarło się, że CATALSYT to do telewizji gdzie są wysokie wymagania, gdzie musi być stabilność, wydajność itd.. Innymi słowy w show telewizyjnym nic nie ma prawa się zawiesić, nawet jeżeli jeden lub więcej CATALISTÓw wyświetla olbrzymie pliki w rozdzielczości HD. Ale przecież coraz więcej eventów robimy „na takim wypasie” że mogły by być z powodzeniem transmitowane przez telewizję. Zobaczcie chociaż na imprezę jaką robiliśmy dla Banku DnB NORD – 11 projektorów, 500m2 obrazu i całość obsługiwana czym ?.... oczywiście dwoma CATALYSTAMI sprzężonymi razem.

Nie będę wdawał się w szczegóły techniczne, ile to warstw obsługuje CATALYST, ile „sub-miksów” można założyć, bo można by napisać o tym nieco dłuższego newsa i zapewne jest parę osób w tym kraju, które wie na ten temat dużo więcej niż ja.


Nie mniej, jeżeli pytacie mnie dlaczego użyć CATALYSTA a nie inny Media Server w wielkim skrócie odpowiem tak:

1. STABILNOŚĆ PRACY NAWET PRZY BARDZO DUŻYCH PLIKACH VIDEO
2. PEŁNA MOŻLIWOŚĆ STEROWANIA Z KONSOLETY OŚWIETLENIOWEJ
3. PRACA NA DUŻEJ ILOŚCI LAYERÓW (WARSTW)
4. PRACA NA SUB-MIKSACH
5. SYSTEM “OSX” UZNAWANY ZA JEDEN Z NAJBARDZIEJ STABILNYCH SYSTEMOW OPERACYJNYCH

...bo czy spokój i pewność event managera (i jego klienta) nie jest warta użycia rozwiązań dających największe bezpieczeństwo i stabilność ?! :)

poniedziałek

Kiedy i gdzie możemy zrobić gigantyczną projekcje panoramiczną ?

O "panoramach" marzy chyba każdy event manager. Robią one wrażenie a jest dosłownie kilku realizatorów w Polsce którzy potrafią je dobrze zrobić.

Im więcej projektorów tym trudniejsza panorama…!Ta którą możecie zobaczyć na zdjęciach i filmikach poniżej była prawdopodobnie największą projekcją panoramiczną jaka została zrobiona w Polsce. Obraz z 11 projektorów pokrył w sumie ponad 500m2 powierzchni. Realizacja odbyła się w hali MT POLSKA a na montaż nie mieliśmy za dużo czasu – niestety to standard w Polsce, który przysparza sporo nerwów i realizatorom i organizatorom. No ale cóż, trzeba dąć radę i już.

Dlaczego zatem z ilością projektorów rośnie złożoność instalacji. Ponieważ im większy i dłuższy obraz tym większej rozdzielczości materiał będzie na nim wyświetlany. A to pociąga za sobą zestawienie naprawdę mocnych media serwerów, które pociągną całą emisję. Mówię oczywiście o sytuacji gdzie projekcja panoramiczna to jeden obraz o długości np. prawie 100m a nie multiplikacji co 2 projektory tego samego obrazka lub wyświetlania na każdym innego źródła, co często nazywa się projekcją panoramiczną.

Do zbudowania poniższej projekcji wykorzystano 11 projektorów o mocy od 6000 ANSI do 10 000 ANSI, tak tak, żadne 30 000 ANSI, a jedynie 11 dobrze skalibrowanych projektorów średniej mocy. Nie dajcie się nabrać na magię jasności. Jest naprawdę niewiele miejsc i co ważne warunków gdzie projektor 30k ANSI ma sensowne zastosowanie, ale o tym napisze kiedy indziej.
Do emisji contentu wykorzystano dwa media serwery CATALYST 4 PRO w wersji 4,4 a do sterowania całością konsoletę WHOLE HOG 3. 
Pewnie się zdziwicie, że emisją video była sterowana konsoletą oświetleniową ale od kilku lat granica między światłem a multimediami się zaciera. Mikser video pozwala nam na wybór źródeł, mixowanie kamer ale konsoleta oświetleniowo-multimedialna pozwala nam na synchroniczne sterowanie wieloma media serwerami na raz.RM