czwartek

Scenografie multimedialne: kompleksowo, od projektu do efektu

Wraz z rozwojem technologii diodowych swoje oblicze zmieniają SCENOGRAFIE. Na świecie od wielu lat panuje szał stosowania różnego typu kurtyn diodowych, które są głównym elementem nowoczesnych scenografii i Polska w tej dziedzinie należy do ścisłej czołówki.
Wszystko zaczęło się od MiPixa czyli ekranu diodowego który został podzielony na niewielkie kwadraciki z których każdy miał 4 diody RGB. To pozwoliło budować nie tylko telebimy zdolne wyświetlać obraz wideo z kamer ale zastosować diody do „kolorowania elementów dekoracji”. MiPix miał wiele ograniczeń i szybko się opatrzył ale niedługo po nim pojawiły się produkty takie jak LED GRID, MiStrip czy PixBOX dzięki którym scenografowie mogli zacząć tworzyć różnorodne multimedialne zastawki, począwszy od niewielkich płaszczyzn porozrzucanych po dekoracji aż po gigantyczne pasy multimedialne zdolne wyświetlać animacje i wizualizacje.


LED GRIDy zostały wykorzystane w dekoracjach wielu znanych teleturniejach takich jak np. „The Kids are All Right” ale i przy wielu koncertach i eventach. Tradycyjne zastawki możemy niemal całkowicie zastąpić kurtynami diodowymi. Pozwala to nie tylko na zmianę kolorów ale dynamiczną zmianę całej scenografii.


Prawdziwym pokazem możliwości multimedialnych rozwiązań scenograficznych są oczywiście festiwale i koncerty. W tym obszarze możemy się poszczycić tym, że nasze rodzime produkcje nie odbiegają od tych topowych zagranicznych,  a zachodni koledzy mogli by z powodzeniem inspirować się Polskimi projektami w swoich produkcjach.

Nie zawężajmy jednak stosowania technologii LED tylko do dużych festiwali – idealnie sprawdzają się także jako uzupełnienie tradycyjnych scenografii, wprowadzają nowoczesność, świeżość i zmienność. A rozsądnie zaprojektowana multimedialna scenografia wcale nie musi być droższa od tradycyjnej.

Warto zauważyć że dzisiejsze dekoracje, czy to koncertowe czy festiwalowe czy eventowe aby być atrakcyjnym wymagają nowoczesnych rozwiązań. Oczywiście treść jest ważna, o ile nie najważniejsza ale mając nawet najlepszą treść nie sprzedamy jej w tekturowo-paździerzowej dekoracji z lat 80. 

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że każdy event, koncert czy gala mają zachwycić i zaskoczyć a organizatorzy i publiczność oczekują show, którego nieodłącznym elementem jest nowoczesna multimedialna scenografia.