sobota

Nowoczesne multimedia i oświetlenie w klubie lub dyskotece

Połączenie multimediów i oświetlenia stało się już faktem. Zaawansowane media serwery, coraz potężniejsze konsolety do sterowania różnymi urządzeniami  i wreszcie rosnąca ilość różnorodnych urządzeń w technologii LED zaczynają mieć zastosowania w coraz to mniejszych instalacjach. Dziś możemy mieć namiastkę dużej instalacji festiwalowej na evencie a nawet w małym klubie czy dyskotece – możemy nie tylko odmienić dany obiekt ale i zaoszczędzić poważne kwoty na energii.Właśnie zakończyliśmy instalację multimedialno-świetlnej konstrukcji w jednym z klubów, którego właściciele długo zwlekali z jego unowocześnieniem. Od razu nasuwa się pytanie czy to dobry moment na odświeżenie urządzeń i re-design instalacji  ? Moim zdaniem tak.

Jeżeli chodzi oświetlenie to na dobre upowszechniły się już urządzenia oświetleniowe oparte o technologię diod RGBW – a więc takie, które mają w jednej diodzie aż 4 kolory: czerwony, zielony, niebieski i dodatkowy biały – te 4 kolory zmieszane potrafią dawać 16 milionów barw. A to wszystko z urządzenia, które dając taką samą ilość światła zużywa kilkukrotnie mniej prądu – czy można chcieć więcej ?


Rozwój diod to już nie tylko paski czy tuby ledowe. Z dnia na dzień rośnie ilość producentów i modeli ciekawych urządzeń zdolnych odmienić każdy obiekt, scenografię lub event – pojawiają się nowe marki, które nie ustępują znanym do tej pory markom, często oferując większe możliwości za niższą cenę.  Dzięki urządzeniom oświetleniowym, i tym stałym i tym ruchomym, przestaliśmy patrzeć na lampę tylko w kontekście plamy światła jaką daje – urządzenia oświetleniowe stają się istotnym elementem, scenografii, który sam w sobie efektownie wygląda!Dzięki rozwojowi media serwerów czyli specjalnych komputerów i oprogramowania które nie tylko symultanicznie odtwarza grafiki i animacje ale i zdolne jest przeistoczyć urządzenia oświetleniowe w pixele video. Daje nam to niespotykane możliwości łączenia i sterowania wszystkich urządzeń.

Nie sposób też nie wspomnieć o upowszechnionych już ekranach diodowych. Jak zaczniemy się jednak zagłębiać w różnorodność produktów i technologii łatwo można zobaczyć że rozdzielczość to nie jedyny parametr  jaki warto porównywać. Możemy wybierać z pośród produktów do zastosowań zewnętrznych, wewnętrznych aż w końcu pełnych, półprzeźroczystych, wyginanych, płaskich, lekkich i ciężkich. To jakie wykorzystamy to kwestia pomysłu, oczekiwań i potrzeb!


Ale sprzęt to nie wszystko! Rozpatrując nowy projekt czy to scenografię eventową, czy nowy klub lub dyskotekę warto spojrzeć przez pryzmat tego co chcemy osiągnąć – czy chcemy aby było jaśniej, czy chcemy aby ściany ożyły czy wreszcie chcemy mieć dużą ilość różnych urządzeń aby móc dynamicznie odmieniać wnętrze w zależności od muzyki jaka jest grana i rodzaju imprezy.

Myśląc o unowocześnieniu obiektu, warto spojrzeć na to długo-falowo. Nie koniecznie musimy wydać dużą sumę pieniędzy za jednym razem - odpowiednio planując inwestycje możemy co kilka miesięcy zaskakiwać stałych bywalców ciągle czymś nowym! Można też rozważyć wynajem długoterminowy niektórych urządzeń - czasowo odmieniając nasz obiekt, wcale nie musi to być droższe rozwiązanie niż zakup. RM