czwartek

Telebim w witrynie sklepu

Często widzimy różnego typu wyświetlacze plazmowe lub ekrany LCD zainstalowane w sklepach i centrach handlowych.


 
Zwykle są to tak zwane bezszwowe monitory LCD, które bezszwowe są tylko z nazwy ponieważ odstęp między modułami ma zwykle nie mniej niż 3mm. Oczywiście niewątpliwą ich zaletą jest bardzo wysoka rozdzielczość ale nie unikniemy widocznych łączeń, coś z coś!

Co jednak w sytuacji kiedy chcemy mieć jeden wielki obraz?


Rozwiązaniem są dedykowane wyświetlacze diodowe wysokiej rozdzielczości!

Podobnie jak "bezszwowe" monitory LCD składa się je z modułów ale nie widać łączeń. Oczywiście nie wszystkie produkty nie mają widocznych łączeń, ponieważ nie wszyscy producenci przywiązują do tego tak dużą wagę ale jak dobrze się rozeznamy i co najważniejsze obejrzymy produkt, który chcemy wypożyczyć lub zakupić szybko można to ustalić. Generalnie zasada jest tak im wyższa rozdzielczość (gęstszy pixel) tym precyzyjniej musi być wykonany produkt aby nie widać było odstępu między modułami.


Jakie zalety i wady mają telebimy diodowe zainstalowane w witrynie sklepu:
 
1. Wspomniany brak widocznych połączeń między modułami (jeden duży obraz dowolnych rozmiarów)
2. Większa jasność: 1200cd i więcej. Większość popularnych modeli LCD ma jasność 500cd lub 800 cm
3. Mniejsza rozdzielczość. Tu wyraźnie LCD górują, a wiec jak mamy mały wyświetlacz lepiej sprawdzą się LCDki, przy większych zdecydowanie produkty LED (nie mylić z LCD podświetlanym LEDami)
4. Łatwiejsze serwisowanie - uszkodzenie matrycy LCD praktycznie = zakupowi nowego monitora. W przypadku rozwiązań LED wymieniamy fragment (klaster) lub uszkodzoną diodę.


Oczywiście każda technologia ma swoje zastosowania, nie mniej wiele osób nie dostrzega możliwości jakie daje technologia LED. A dostępne są już telebimy o pixelu 6mm, 4mm, 3mm a nawet 1,5mm. Ten co widzicie powyżej to pixel 6mm - a mimo to efekt jest rewelacyjny !

Pamiętajmy też że budując ogromny wyświetlacz, który nie będzie oglądany z bardzo bliskiej odległości (np.2m) nie musimy stosować bardzo wysokiej rozdzielczości. Poniżej duży telebim zainstalowany w centrum handlowym: