wtorek

Realizacja na żywo a film z imprezy

Częstym problemem jaki napotykamy podczas realizacji kamerowych na żywo jest rejestracja materiału video do późniejszego montażu. Wiele firm zamawiając realizację obrazu na telebimy ma przeświadczenie, że nagrany materiał wystarczy do późniejszego zmontowania filmu z danej imprezy.

Dlaczego tak nie jest ?


Kiedy robimy realizację na żywo, mimo dwóch a nawet więcej kamer i dobrej woli, operatorzy pod przewodnictwem realizatora operują praktycznie wyłącznie na bliskich planach. Co znaczy, że w ujęciu kamer jest głównie twarz prowadzącego.

Mimo, że mamy dwie kamery "prowadzą" one zwykle tą samą osobę. Kiedy prelegent odwróci głowę w prawo pokazuje go kamera numer 1, kiedy w lewo kamera nr. 2 - w przypadku gdy użyjemy tylko jednej kamery (czego staramy się nie robić) połowę czasu kamera pokazywała by tył głowy lub w najlepszym przypadku ucho osoby występującej. A że nie jest to telewizja, trudno zmusić osoby nieobyte z kamerą żeby prowadząc wykład patrzyły się wprost w kamerę. Mając nawet dwie kamery dla płynnej i profesjonalnej realizacji na żywo operują one na bliskich planach i realizator nie powinien pozwalać operatorom kręcić panoram, ponieważ w każdej chwili może potrzebować danej kamery!

Jeżeli klient chce mieć film lub reportaż z imprezy, konieczna jest zupełnie oddzielna kamera i operator, który albo wyłącznie rejestruje ujęcia do filmu (zarówno bliskie jak i dalekie plany) ewentualnie jest podłączony tymczasowo do mixera jako kamera uzupełniająca do tak zwanych przebitek, a jego odłączenie od mixera nie wpłynie znacząco na transmisję na żywo.

Dlatego pamiętajmy, jeżeli chcemy mieć reportaż z imprezy, materiał nagrany przez kamery LIFE, może być jedynie uzupełnieniem materiału nakręconego przez osobną kamerę. Warto też pamiętać aby krótko przedstawić operatorowi co chcemy żeby było uwiecznione i w którym momencie imprezy co się będzie działo - wtedy możemy mieć pewność, że wszystko zostanie uwiecznione. RM

1 komentarz:

  1. DOKŁADNIE TAK JEST. Bardzo ważna uwaga, którą warto wiedzieć PRZED danym wydarzeniem.

    OdpowiedzUsuń